Jakie okna do domu pasywnego, a jakie do domu energooszczędnego?

Spis treści

Okna w naszych domach, oprócz aspektu wizualnego pełnią określone, niezbędne do poprawnego funkcjonowania właściwości. Po pierwsze zapewniają bezpieczeństwo, po drugie podwyższają komfort domowników, natomiast po trzecie — dobrze dobrane okna umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu. Ten ostatni element jest szczególnie istotny w przypadku okien w domu pasywnym, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W tym wpisie omówimy okna pasywne oraz okna do domów energooszczędnych.

Czym jest dom pasywny, a czym dom energooszczędny?

Dom pasywny jest rodzajem domu, który został specjalnie zaprojektowany, aby być energooszczędnym. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, czym jest dom pasywny, zanim zdecydujesz, czy jest to właściwy wybór dla Ciebie i Twojej rodziny. Jest to zarówno styl architektoniczny, jak i standard efektywności energetycznej. Budynki, które spełniają standard domu pasywnego, są niezwykle energooszczędne, zużywają do 90% mniej energii niż tradycyjne budynki. Taki budynek musi posiadać dedykowane okna do domu pasywnego. Tylko wtedy będzie on poprawnie spełniał swoje właściwości oraz zagwarantuje niski poziom zużycia energii.

Domy energooszczędne natomiast, to budynki o niższym zapotrzebowaniu na ciepło w porównaniu do budynków tradycyjnych. Roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 70 kWh/(m2·K). Obowiązujące aktualnie normy określają limit do 160 kWh/(m2·K). Dzięki swojej konstrukcji, doborze odpowiednich materiałów oraz zwiększonej izolacji, energooszczędne budynki posiadają zwiększony standard energetyczny. Każdy element budynku ma wpływ na to czy ciepło będzie uciekało. Do takich elementów należą m.in. ściany zewnętrzne, podłogi, dachy. W domu energooszczędnym elementy te są precyzyjnie izolowane, np. styropianem.

Czym się kierować przy wyborze okien?

Podczas budowy lub remontu domu pasywnego jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia jest wybór rodzaju okien. Przy podejmowaniu tej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, od właściwości termicznych po estetykę. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które przydadzą się przy wyborze zarówno okien do domu pasywnego, jak i do domu energooszczędnego.

  1. Istotna jest strona, po której znajduje się okno — największa powierzchnia okienna, dodatkowo o wysokim współczynniku przepuszczalności, powinna znajdować się po stronie południowej, natomiast po stronie północnej takich okien powinno być zdecydowanie mniej. Zaś okna znajdujące się po stronie wschodniej lub zachodniej nie przynoszą żadnych korzyści energetycznych.
  1. Tam, gdzie okna stykają się z konstrukcją budynku, wymagane jest wiele warstw izolacji, aby okna mogły spełniać swoje właściwości.
  2. Sposób montażu okien ma duży wpływ na współczynnik przenikania ciepła U, a jego nieprawidłowe wykonanie może zaburzyć bilans cieplny całego budynku.
  3. Projektując dom, najlepiej nie umieszczać szerokich okapów i daszków nad oknami, ponieważ mogą zakłócić one gospodarkę cieplną domu. Najlepiej zamontować żaluzje lub markizy, które w razie potrzeby można regulować.
  4. Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest również to, czy wokół przestrzeni, na której będzie znajdował się nasz dom, nie znajdują się drzewa czy inne elementy, które mogą zaciemniać okna. Dla największych korzyści, należy unikać bujnej roślinności wokół domu.

Jakie okna wybrać?

Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może przekraczać 0,8 W/(m2·K), podobnie jak w przypadku drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Aby zabezpieczyć dom przed utratą ciepła zimą i nagrzewaniem latem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, takie jak rolety czy markizy. Warto zauważyć, że zewnętrzna ochrona okien może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%. W domach pasywnych istnieje również możliwość zamontowania okien aluminiowych, jednak muszą być one wykonane w technologii energooszczędnej.

W przypadku mieszkań energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi zewnętrznych nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2K). Jeżeli w projekcie budynku przewidziano duże okna, można ograniczyć straty ciepła, montując specjalne okna o współczynniku U niższym niż jeden ze standardów, tj. poniżej 0,8 W/(m2·K), w tym posiadające szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Zobacz również