Drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Spis treści

Drzwi tarasowe to jeden z najbardziej wyróżniających się punktów domu. Pełnią głównie funkcję wygodnego wyjścia na taras, ale mogą być także estetyczną wizytówką Twojej nieruchomości. Wybór odpowiedniego typu drzwi nie jest łatwy. Podpowiadamy jak wybrać to najlepsze rozwiązanie.
Mnogość wyboru opcji tarasowych sprawia, że inwestorzy mogą poczuć się zagubieni oraz przytłoczeni możliwościami, jakie oferuje rynek. W końcu taras to jedno z najważniejszych miejsc domu, gdzie w ciepłe dni toczy się życie: podejmowani są goście, organizowane są imprezy czy zwyczajnie jest to miejsce błogiego relaksu. Powoduje to, że wybór odpowiedniego systemu tarasowego jest niezwykle istotny. Z uwagi na intensywną eksploatację drzwi tarasowych muszą one być komfortowe, łatwe w obsłudze i powinny zachować odpowiednie walory estetyczne przez długi czas. Jak wybrać więc odpowiedni system?

Czym się kierować?

Tak jak wszystkie dostępne dziś elementy stolarki mogą być wykonane z trzech rodzajów materiału: drewna, aluminium lub PVC. Kwestia wyboru „tarasówki” jest bardzo istotna z punktu widzenia trwałości, łatwości użytkowania oraz specyfiki systemu. Funkcjonalność systemów może być bardzo różna i trzeba zastanowić się co tak naprawdę jest nam potrzebne. Na rynku dostępne są rozwiązania bezprogowe lub z niskim progiem, które będą idealne dla osób mających problemy z poruszaniem się. Bez problemu znajdziemy również systemy z automatycznym otwieraniem, które idealnie sprawdza się przy dużych i ciężkich przeszkleniach. Uważamy jednak, że należy dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego materiału. PVC będzie najtańsze, ale i najmniej trwałe. Z kolei aluminium jest droższe, ale jego wybór to gwarancja niezawodności i bezproblemowego używania systemu tarasowego przez długie lata.

Rodzaje drzwi tarasowych

Skupmy się więc na polecanych przez nas rozwiązaniach aluminiowych. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów są drzwi przesuwne. Obecny trend tworzenia dużych przeszkleń w nowo powstających budynkach ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić w najbliższym czasie. Duża powierzchnia skrzydeł okiennych sprawia, że wnętrze domu otwiera się na ogród i w pewnym sensie łączy się z nim. Obecne skrzydła okienne, choć nierzadko są znacznych rozmiarów, to spełniają rygorystyczne standardy energetyczne. Takie są też drzwi przesuwne systemu Hi-Finity. Oferują minimalistyczny design oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Zastosowanie w nich płaskiego progu na pewno docenią osoby posiadające małe dzieci, seniorzy czy niepełnosprawni. Hi-Finity pozwala na wyposażenie go w system automatycznego otwierania za pomocą pilota lub przycisku, co znacznie bardzo podnosi komfort ich użytkowania.

Jeśli nie drzwi przesuwne to jakie? Interesującą alternatywą dla pozostałych typów drzwi tarasowych są nowoczesne drzwi harmonijkowe. Jest to ciąg połączonych łańcuchowo ze sobą elementów. Zamknięte drzwi tworzą eleganckie i estetyczne przeszklenia, a po maksymalnym ich złożeniu z powodzeniem zapewniają bezpośredni dostęp na taras lub do ogrodu. Jest to system bardzo funkcjonalny, a przy tym dyskretny. Rozwiązanie to ogranicza do minimum zastosowanie framug, szyn oraz innych stałych elementów. W ofercie PROFAL Kielce można znaleźć drzwi tarasowe stworzone według założeń systemu Concept Folding 77, który spełnia wysokie standardy energetyczne oraz zapewnia maksymalną przezroczystość.

Pamiętaj, że drzwi tarasowe to swego rodzaju portal pomiędzy wnętrzem Twojego domu a intrygującym światem natury. Decydując się na drzwi tarasowe, pamiętaj, aby zachować pomiędzy nimi maksymalną harmonię. Przejście pomiędzy salonem a ogrodem powinno być piękne, płynne oraz ergonomiczne. Dokładnie takie, jak w przypadku subtelnych przejść pomiędzy stylami, kolorami i fakturami.

Zobacz również