Aluminium czy PVC – zalety obu rozwiązań

Spis treści

Okna i drzwi z aluminium do niedawna były zarezerwowane do stosowania w nowoczesnych biurowcach. Od pewnego czasu inwestorzy coraz częściej decydują się na ich montaż w budownictwie jednorodzinnym. PVC to z kolei rozwiązanie wybierane głównie przez wzgląd na korzystną cenę. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Zalety okien i drzwi aluminiowych

Okna i drzwi z aluminium wyróżniają się doskonałą estetyką oraz świetnie prezentują się w wielkogabarytowych obiektach, nadając im lekkości. Z powodzeniem można stosować je również w odnawianych budynkach, również tych zabytkowych. Największą jednak zaletą rozwiązań aluminiowych jest ich wyjątkowa trwałość i to przy niskiej wadze samego aluminium. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV i doskonale znosi upływ czasu. Zastosowanie aluminium w przeciwieństwie do PVC pozwala na realizację najbardziej śmiałych wizji architektonicznych, nawet tych o nietypowych kształtach i rozmiarach. Stąd często można usłyszeć, że aluminium jest ulubionym materiałem architektów. Wbrew powszechnie panującej opinii, konstrukcje aluminiowe świetnie spełniają wyśrubowane normy energetyczne, dzięki czemu z powodzeniem można stosować je w budownictwie niskoemisyjnym. Okna i drzwi aluminiowe tak naprawdę mogą zostać pomalowane na każdy kolor, jaki jesteśmy w stanie wymyślić. Pozwala to na stworzenie indywidualnych i niepowtarzalnych projektów, które będą wyróżniać się na tle okolicznych zabudowań.

Zalety konstrukcji z PVC

Główną zaletą okien i drzwi z PVC jest ich cena. Jest to najtańsze rozwiązanie spośród wszystkich rodzajów stolarki okienno-drzwiowej dostępnej na rynku. Rozwiązania tego typu są łatwe w utrzymaniu i konserwacji, posiadają niskie współczynniki przenikalności cieplnej, dzięki czemu mogą być stosowane w budownictwie pasywnym. PVC dobrze znosi działanie warunków atmosferycznych, choć ustępuje pod tym względem rozwiązaniom aluminiowym. Konstrukcje PVC podobnie, jak te z aluminium mogą występować w wielu kolorach. Czasy, gdy dostępne na rynku były tylko okna w kolorze biały na szczęście minęły już bezpowrotnie.

Aluminium czy PVC?

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystkie rozwiązania obecnie dostępne na rynku posiadają bardzo dobre parametry cieplne oraz użytkowe. Przede wszystkim należy spojrzeć na sam projekt domu i odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

  • Jakie są wymiary przeszkleń w budynku?
  • Jaka jest lokalizacja obiektu, w którym kierunku świata wychodzą okna?
  • Jakim budżet możesz przeznaczyć na stolarkę?
  • Jaki typ konstrukcji ścian zastosowano w obiekcie?

Odpowiadając na te pytania, z całą pewnością łatwiej będzie podjąć Ci odpowiednią decyzję i wybrać odpowiedni rodzaj okien i drzwi do Twojej inwestycji.

Zobacz również