Duże okna – jakie są ich zalety i wady?

Spis treści

Obecne trendy architektoniczne skierowane są na zapewnienie dużej ilości światła słonecznego, które dociera do wnętrza obiektu. Dlatego też okna znacznych rozmiarów, coraz częściej pojawiają się w nowo powstających domach.

Okna wielkoformatowe to aktualnie bestseller. Poprawiają komfort życia mieszkańców oraz atrakcyjnie się prezentują, szczególnie w nowoczesnych projektach budowlanych. Powinno się więc wydawać, że duże okna mają same zalety. Istnieją jednak również wady tego rozwiązania.

Zalety dużych okien

Najczęściej przytaczanym argumentem przy wyborze tego typu okien jest doskonałe doświetlenie wnętrza. Nie ma co z tym dyskutować, bo przez szklaną ścianę do wnętrza obiektu docierać będzie duża ilość światła słonecznego. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klimat jest umiarkowany, dni szare, a w sezonie zimowym krótkie. Szczególnie w zimie duże przeszklenia mogą pomóc dogrzać wnętrze domu. Wystarczy, tylko aby były one umieszczone od strony południowej, czyli tam, gdzie słońce operuje najdłużej i najmocniej.

Estetyka, funkcjonalność oraz efekt otwartej przestrzeni to również niewątpliwe zalety dużych okien. Sprawiają, że pomieszczenia wydają się optycznie większe oraz przytulniejsze. Dzięki nim budynek wygląda nowocześnie i okazale. Wielkoformatowe okna przyjmują najczęściej formę drzwi przesuwnych, co pozwala na ich łatwe otwieranie oraz zamykanie.

Zastosowanie w domu dużych okien pozwala na bliższe obcowanie z naturą. Zainstalowanie ich w pomieszczeniu z wyjściem na taras i ogród pozwoli stworzyć wyjątkowe otoczenie, gdzie piękne rośliny i krzewy będą na wyciągnięcie ręki. Bliskość uspokajającej natury z całą pewności będzie dobroczynnie wpływać na odpoczynek po trudach dnia codziennego.

Wady dużych okien

Wybierając duże przeszklenia, należy pamiętać, że w upalne dni, energia słoneczna wpadająca przez szyby zadziała na naszą niekorzyść i doprowadzi do znacznego przekroczenia temperatury, która jest odpowiednia do komfortowego funkcjonowania. Należy pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu i rozważyć zakup zewnętrznej rolety okiennej, która będzie chronić od słońca albo zainwestować w wydajny system klimatyzacji. Niestety są to dość kosztowne rozwiązania.

Duże okna, to również duża ich waga. Pod wpływem ciężaru mogą się niestety wypaczać. Niezwykle istotne jest więc, aby wybrać okna od renomowanego producenta, który zagwarantuje ich odpowiednią jakość oraz udzieli wieloletniej gwarancji. Najtańsze rozwiązania na pewno nie będą dobrym wyborem i wcześniej czy później przysporzą masę problemów. Warto wziąć pod uwagę zakup okien wykonanych z aluminium. Materiał ten jest w stanie znieść dużo większe obciążenia niż PVC lub drewno.

Ostatnia z wad na pierwszy rzut oka może wydawać się dość przyziemna. Jednak umycie dużych okien może stanowić nie lada wyzwanie i to również dla osób, które dysponują pokaźnym wzrostem. Często niezbędne będzie skorzystanie z drabiny. Ułatwieniem może być zakup myjki parowej z zestawem przedłużającym. Niestety, ale jest to dodatkowy koszt, który musi ponieść domowy budżet.

Czy warto postawić na duże okna? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wady i zalety tego rozwiązania i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję i czy mnie na to stać?

Zobacz również