reynaers aluminium profal

Historia okiennictwa na przestrzeni wieków

Spis treści

Jesteś w stanie wyobrazić sobie budynek bez okien? W dzisiejszych czasach, gdy mamy do wyboru wiele rozwiązań okiennych jest to trudne zadanie. A jak było w przeszłości? Jak wyglądały okna w zamierzchłych czasach?

Od dziury w ścianie

W dawnych czasach okna pełniły tylko dwie funkcje. Ich zadaniem było zapewnienie wentylacji oraz doświetlanie wnętrz. Wtedy nikt nie zwracał uwagi na walory architektoniczne i estetyczne. Były to po prostu zwyczajne dziury wykute w ścianie, które w przypadku niesprzyjających warunków zakrywano skórami zwierząt. W dzisiejszych czasach wydaje się to dziwne, ale trzeba pamiętać, że wtedy ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia, a ich domami były jaskinie i szałasy.

Okiennice

Wraz ze zmianą trybu życia na bardziej osiadły, szałasy i jaskinie zostały zastąpione przez domy z drewna oraz kamienia. Okna nadal pełniły rolę użytkową, ale większą uwagę zwracano na ich zabezpieczenie. Wtedy też pojawiły się okiennice, które zabezpieczały domostwo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz intruzami. Pierwsze tego typu rozwiązania pojawiły się w starożytnej Grecji oraz antycznym Rzymie.

Wzrost znaczenia szkła

Z biegiem czasu ludzie zaczęli wymyślać coraz lepsze sposoby budowania domów oraz ich zabezpieczania. Chociaż szkło jest znane od 4 tysiąclecia p.n.e., to pierwsze szklane okna zaczęły pojawiać się dopiero w XVI wieku n.e. Wcześniej do zabezpieczania otworów okiennych służyły błony zwierzęce, które po wysuszeniu napinano pomiędzy ramy okienne.
Jak wyglądały pierwsze okna ze szkła? Okna wypełnione były witrażami i były obowiązkowym elementem ówczesnej architektury. Najpierw pojawiły się w budownictwie sakralnym, a z biegiem czasu weszły do życia świeckiego. Na pięknie zdobione okna stać było tylko najbogatszych. Jednak w ciągu kolejnych lat szklane okna rozpowszechniły się na tyle, że w XVII wieku można było już je spotkać w chłopskich chatach.

Nowe surowce

Pojawienie się szkła w oknach było milowym krokiem w rozwoju okiennictwa. Kolejnym ważnym etapem było pojawienie się na rynku tworzyw sztucznych. Do końca XX wieku największą popularnością cieszyły się okna drewniane. Jednak początek XXI wieku to już dominacja okien wykonanych z PVC. Powodem takiego stanu była przede wszystkim tańsza produkcja okien z tworzyw sztucznych.

Obecnie, inwestorzy coraz częściej decydują się na okna aluminiowe. Dlaczego? Bo są trwałe – ich żywotność wynosi od 40 do 60 lat, pasują do każdego stylu architektonicznego i po prostu świetnie wyglądają.

Okna przyszłości

A jak będą wyglądały okna za 10, 20 albo 50 lat? Trudno jest to sobie wyobrazić. Już dziś na naszych oczach dzieje się rewolucja. Na rynku dostępne są rozwiązania, które poza ozdobnym i użytkowym charakterem oferują coś więcej. Energooszczędność, możliwość otwierania i zamykania pilotem, a także sterowanie za pomocą smartfona to tylko część rozwiązań, które można wybrać już dziś. Przyszłość jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, a to jak będzie wyglądać, zobaczymy już niebawem.

Zobacz również