reynaers aluminium profal

Jak wietrzyć mieszkanie?

Spis treści

Wietrzenie mieszkania pozwala na utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu, co bezpośrednio przyczynia się do dobrego samopoczucia domowników. Dodatkowo regularne wietrzenie domu pomaga pozbyć się kurzu oraz innych pyłów, a także dwutlenku węgla. Tak jak wiosną oraz latem wietrzenie mieszkania jest czymś naturalnym, tak zimą ze względu na niskie temperatury bardzo często o tym zapominamy. Kiedy wietrzyć mieszkanie oraz jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Kiedy wietrzyć mieszkanie?

Regularne wietrzenie mieszkania ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Pozwala pozbyć się drobnoustrojów nagromadzonych przez dłuższy czas, a także reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co zapobiega rozwojowi pleśni i powstawaniu alergii. Wietrzenie domu powinno odbywać się kilka razy dziennie, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Z pewnością, nie jest to dobra wiadomość dla zmarzluchów, jednak korzyści wynikające z wietrzenia domu z pewnością są tego warte. Prawidłowe wietrzenie mieszkania inaczej powinno wyglądać latem, a inaczej zimą. Wietrzenie mieszkania latem jest naturalną czynnością, szczególnie jeśli panują upały. Otwarte okno przez cały dzień może jednak przynieść efekty odwrotne do zamierzonych, wprowadzając ciepłe powietrze do środka. Warto więc, aby okna znajdujące się od strony południowej w ciągu dnia zostały zamknięte i przysłonięte żaluzjami lub roletami. Do wietrzenia domu latem, najlepiej stworzyć kontrolowany przeciąg otwierając okna po przeciwległych stronach mieszkania.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Zimą kwestia mieszkania wygląda nieco inaczej. Najlepiej unikać tworzenia przeciągów ze względu na ryzyko wychłodzenia domu. Warto więc wietrzyć każdy pokój po kolei, krótko, ale intensywnie. W pierwszej kolejności należy wyłączyć grzejniki w danym pomieszczeniu, aby chłodne i świeże powietrze mogło łatwiej wlatywać do środka. Po odczekaniu kilku minut można otworzyć okna. Optymalny czas na wietrzenie mieszkania zimą wynosi do 10 minut. Przedłużenie czasu wietrzenia wiąże się z tym, że pomieszczenie zacznie nieprzyjemnie się wychładzać. Może to negatywnie wpłynąć na niektóre sprzęty znajdujące się w domu, szczególnie te w pobliżu okna.

A może zainstalować system wentylacyjny?

Wymiana powietrza w domu nie musi zachodzić jedynie przy otwartych oknach. Systemy wentylacyjne takie jak nawietrzaki umożliwiają ją nawet wtedy, kiedy okna są szczelnie zamknięte. Czym są nawietrzaki? Są to urządzenia montowane nad oknami, które mają za zadanie doprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz. Nowoczesne okna gwarantują niezwykłą szczelność, co z pewnością jest zaletą, jednak uniemożliwia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nawietrzaki gwarantują dostęp świeżego powietrza w łatwy i przyjemny sposób. Zdecydowaną zaletą nawiewników jest to, że działają automatycznie i praktycznie bezobsługowo. Mogą automatycznie dostosować dopływ powietrza do warunków, które panują w pomieszczeniu, nawet pod Twoją nieobecność w domu. Zamontowanie nawietrzaków zdecydowanie uprości wietrzenie mieszkania, nawet zimą, dzięki czemu będziesz mógł się cieszyć świeżym powietrzem przez cały rok.
Wietrzenie domu jest czynnością wpływającą korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie domowników, a także zapewnia optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Jest to istotne ze względu na odprowadzanie wilgoci oraz rozwój niekorzystnych mikroorganizmów. Nawietrzaki to urządzenia, które mogą znacznie uprościć proces wietrzenia mieszkania, dlatego warto zainwestować w nawiewniki dostępne w ofercie PROFAL Kielce.

Zobacz również