Jak wybrać kolor okien?

Spis treści

Jaki kolor okien wybrać? To pytanie często słyszy inwestor w swojej głowie. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga ono wielu przemyśleń. Wybierając barwę stolarki, warto kierować się nie tylko własnym gustem, ale też ogólnymi zasadami stosowanymi przez architektów. Zatem jak podjąć odpowiednią decyzję?

Kolor okien w znacznym stopniu wpływa na wygląd elewacji budynku oraz podkreśla styl jego wnętrz. Najważniejszą zasadą podczas wyboru koloru okien jest dopasowanie go do stylistyki elewacji. Barwa ram okiennych i ościeżnic nie może „gryźć się” z kolorem zastosowanego na zewnątrz wykończenia ścian, a więc tynku, cegły czy kamienia, a także wykończenia dachu. Ważne jest też, aby kolor okien współgrał z innymi elementami stolarki, a więc drzwiami zewnętrznymi, tarasowymi oraz drzwiami garażowymi.

Specjalistyczna pomoc

Jeżeli stawiasz nowy dom lub przeprowadzasz generalny remont całego budynku, pomoc przy wyborze barwy okien powinien zaoferować architekt tworzący projekt. W innych przypadkach, np. przy wymianie starych okien, warto poszukać realizacji zbliżonych do naszego ideału w prasie wnętrzarskiej, w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych serwisów budowlanych czy architektonicznych. Warto wybrać się też na zwykłą przejażdżkę rowerem po okolicy i poszukać inspiracji w stojących przy drodze budynkach.

Podejdź do tematu praktycznie

Decydując się na wyrazistą barwę okien, np. koloru czarnego zwróć uwagę, jakie jest najbliższe otoczenie budynku. Jeżeli mieszkasz przy szutrowej drodze, a w okolicy mocno się kurzy, z całą pewnością ramy okienne będą przez większość czasu zakurzone. Będzie to wywoływać Twoją irytację, a samo mycie okien będzie trzeba przeprowadzać częściej niż zwykle.

Znaczenie koloru w architekturze

Obecnie kolor jest jedną z najważniejszych cech większości produktów. Często potrafi on przyćmić nowoczesne rozwiązania, unikatową konstrukcję czy wysoką funkcjonalność produktu. Z czego to wynika? Większość ludzi jest wzrokowcami i podejmuje decyzje zakupowe na podstawie tego, co zobaczy.

Paleta barw w modzie, czy w przypadku gadżetów np. smartfonów często się zmienia – dlatego dla danego modelu oferuje się stosunkowo krótką ich listę. Jednak gdy mowa jest o produktach, które będą nam towarzyszyć przez nawet kilkanaście lat – moda ma znaczenie drugorzędne, a liczy się ponadczasowość oraz uniwersalność. Ale ponadczasowość i uniwersalność to nie wszystko. Paleta barw do wykończenia okien musi być wystarczająco szeroka, by odpowiedzieć na różne potrzeby klientów. Dlatego w PROFAL Kielce korzystamy z palety kolorów RAL, która pozwala na nadanie profilom okiennym dowolnego koloru. Dostępnych mamy ponad 450 różnych odcieni i typów wykończenia: metaliczne, anodowane, matowe lub z połyskiem, a wybranym profilom możemy nawet nadać realistyczną fakturę drewna. Pozwala nam to zaspokoić gust każdego klienta oraz spełnić oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

Zobacz również