Jakie okna wybrać — aluminium czy PCV?

Spis treści

Wybór odpowiednich okien do swojego domu czy  mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stolarki okiennej. W tym artykule  opowiemy, czym różnią się okna aluminiowe od PCV. 

Okna aluminiowe- zalety

Okna aluminiowe ze względu na swój nowoczesny wygląd  są bardzo chętnie wykorzystywane w realizacjach nowoczesnych domów jednorodzinnych, apartamentowców, biurowców oraz budynków użytkowych. Ich nowoczesne profile  są nie tylko piękne, ale także wyjątkowo trwałe. Aluminiowe ramy malowane proszkowo, nie wymagają malowania ani konserwacji. Tworzywo to jest odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i na uszkodzenia.
Dodatkowo aluminiowe ramy charakteryzują się dużą plastycznością. Dzięki podatności na formowanie z aluminium można tworzyć okna  o różnej wielkości, także w niestandardowych kształtach. Aluminiowe ramy są także bardzo łatwe w czyszczeniu- nie trzeba stosować do nich silnej chemii ani detergentów.

Okna PCV- zalety

Największą zaletą okien z PCV jest przede wszystkim ich cena. Są one najtańsze pośród wszystkich typów stolarki okiennej, a jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Okna PCV, podobnie jak aluminiowe uznawane są za okna energooszczędne i chętnie polecane nawet do  domów pasywnych.
Ramy okienne PCV również nie wymagają konserwacji czy malowania.
W przeciwieństwie do okien aluminiowych, PCV nie daje możliwości tworzenia przeszkleń wielkogabarytowych.  

Co wybrać — PCV czy aluminium

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno okna z aluminium, jak i z PCV posiadają bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, są trwałe i nie wymagają konserwacji. Jakie zatem okna wybrać? Swój wybór warto uzależnić przede wszystkim od naszego budżetu oraz wielkości naszych okien. Jeżeli posiadasz niewielki budżet i szukasz niedrogich rozwiązań — wybierz okna PCV. Jeżeli natomiast projekt Twojego domu zawiera okna wielkogabarytowe, zdecyduj się na okna aluminiowe. 

Zobacz również