Konserwacja okien aluminiowych

Spis treści

Konserwacja okien aluminiowych powinna być stałym elementem wiosennych porządków. Niestety często o niej zapominamy. Podpowiadamy jak prawidłowo ją wykonać.

Każdemu z nas zależy, aby okna w naszym domu prawidłowo funkcjonowały oraz zachowywały estetyczny wygląd przez wiele lat. Aby tak się stało, należy przeprowadzać ich cykliczną konserwację. Powinna ona być wykonywana co najmniej 2 razy w roku – przed sezonem grzewczym oraz na wiosnę. To właśnie teraz, po zimie zalega na nich najwięcej zanieczyszczeń, które wywierają na nie niekorzystne działanie.

Czyszczenie i konserwacja

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie. Wymaga ono jednak przestrzegania kilku zasad. Ważna jest aura panująca na zewnątrz w chwili przeprowadzania konserwacji. To zadanie najlepiej zaplanować na pochmurne dni, ponieważ gdy jest słonecznie, woda bardzo szybko wysycha, pozostawiając na oknach nieestetyczne smugi. Czyszczenie okien w mroźne dni też nie będzie dobrym pomysłem. Istnieje wtedy duże ryzyko poważnego uszkodzenia okien. Przeprowadzając konserwację, w pierwszej kolejności z powierzchni ram okiennych należy zmyć kurz i brud. To zadanie najlepiej wykonać miękką szmatką zwilżoną wodą. Można użyć też niewielkiej ilości łagodnych środków do mycia naczyń. Brud i kurz łatwiej odejdą wtedy od ramy. Jeśli okna są średnio lub mocno zabrudzone, należy użyć bardziej zaawansowanych środków. Pod żadnym pretekstem nigdy nie stosuj do czyszczenia produktów stworzonych na bazie kwasów, rozpuszczalników czy kwaśnych roztworów. Tego typu artykuły wchodzą w reakcję z aluminium, uszkadzając je! Zastosuj środki czyszczące zalecane przez producenta okien. Naszym klientom proponujemy np. Reynawash Color, który doskonale nadaje się do dbania o profile aluminiowe, ale też i o powierzchnie szklane.

Uszczelki zawiasy i okucia

Nie zapominaj o tych elementach. One też wymagają okresowej konserwacji. Niestety są bardzo często pomijane, gdy cała uwaga skupia się na czyszczeniu ramy. Otwieranie i zamykanie okien powoduje m.in. zużywanie się uszczelek. Dlatego warto je co najmniej raz w roku posmarować preparatem, który ochroni je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podobnie jest też z zawiasami i okuciami. Na rynku dostępnych jest wiele środków do ich ochrony, które skutecznie zmniejszają tarcie oraz chronią metalowe elementy przed korozją.

Zaufaj fachowcom

Jeśli nie chcesz osobiście przeprowadzać okresowej konserwacji okien, powierz to zadanie specjalistom. Dla nich są to rutynowe czynności, które wykonują każdego dnia. Sama usługa nie należy do najdroższych. Zamawiając profesjonalny serwis, zyskasz pewność, że proces konserwacji zostanie przeprowadzony zgodnie z zaleceniami oraz wymaganiami producenta. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja okien aluminiowych pozwoli przedłużyć ich żywotność. Zachowają one również estetyczny wygląd przez długie lata.

Zobacz również