Okna i drzwi bezpieczne dla dzieci

Spis treści

Bezpieczeństwo najmłodszych domowników jest priorytetem dla wielu inwestorów. Jakie stosować okna w domu z dziećmi? Na co warto zwracać uwagę wybierając profile, klamki, szyby, balustrady? 

Jakie stosować okna w domu z dziećmi?

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, instynkt samozachowawczy nie działa w pełni, tymczasem świat za oknem jest tak kolorowy, ciekawy i pociągający… Wszystko to tworzy mieszankę wybuchową, nad którą musisz zapanować, by stworzyć dom w pełni bezpieczny dla Twoich pociech. Rozwiązaniem są właściwie dobrane drzwi i okna. Jakie stosować w domu z dziećmi, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej, o czym należy pamiętać? Kluczowe są klamki i szyby, ale warto też zwrócić uwagę na to, z czego i jak są wykonane profile okienne. Uzupełnienie stanowią balustrady i okiennice aluminiowe, bądź wykonane z innego materiału. 

Okna aluminiowe z klamkami na klucz

Decydując się na wybór określonego modelu klamki, nie kieruj się jedynie jego estetyką i ceną. Postaw na sprawdzone rozwiązania, które uniemożliwiają dziecku samodzielne, przypadkowe otwarcie okna. Najskuteczniejszą opcją pozostaje niezmiennie klamka z kluczykiem – dopiero po jego przekręceniu możliwe jest rozpostarcie lub rozsunięcie okiennego skrzydła. Akcesoria tego typu mogą być montowane w oknach aluminiowych, drewnianych i plastikowych różnego typu, zarówno rozwierno-uchylnych, jak  też przesuwnych. Szczególnie w przypadku nieco starszych dzieci wskazane jest przy tym wyjmowanie klucza i chowanie w bezpiecznym, niedostępnym dla malucha miejscu. Rozwiązaniem prostszym, ale mniej skutecznym, są klamki z przyciskami zwalniającymi blokadę okna. 

Stolarka aluminiowa z obniżonym progiem

Kolejną ważną kwestią jest likwidacja lub minimalizacja progów w oknach tarasowych, co ograniczać będzie ryzyko urazu na skutek potknięcia się. W tym celu stosuje się alternatywnie dwa rozwiązania. Pierwszym są okna podnośno-przesuwne. Otwierając się, skrzydła nieznacznie unoszą się ku górze. Pozwala to zatopić profil progowy w posadzce, tak by w ogóle nie wystawał ponad poziom podłogi. Jest to niezwykle estetyczne i wygodne, choć w praktyce może przysparzać nieco problemów dotyczących skutecznej izolacji. Opcją drugą jest zamontowanie okien tarasowych o bardzo niskich progach – bardzo często są one wykonane z aluminium. Właściwości tego materiału pozwalają bowiem na wytwarzanie profili o minimalnej grubości. Tego typu stolarka aluminiowa może być stosowana nawet w oknach o ogromnej powierzchni.

Wzmocnione szyby i żaluzje aluminiowe

W czasie beztroskiej gonitwy, dzieci często „wpadają w okna”, które nie zawsze stanowią wyraźnie widoczną barierę. Powszechnie też dochodzi do zdarzeń takich, jak uderzenie ciężką zabawką. Wszystko to może naruszyć delikatną strukturę szkła i doprowadzić do tragedii. Dlatego warto zainwestować w szyby o podwyższonej odporności. Z reguły są one oklejone specjalną folią. Spełnia podobne funkcje, jak powłoka nakładana na przednią szybę w samochodzie. Nie tylko wzmacnia taflę mechanicznie, ale też w przypadku jej rozbicia, zapobiega rozpryśnięciu się na setki drobnych odłamków, stanowiących śmiertelne niebezpieczeństwo dla małego dziecka. Niekiedy, oprócz zastosowania folii, podnosi się też parametry samego szkła, stawiając na hartowne. Jest ono droższe, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Okno do podłogi na piętrze? Zamontuj balustradę!

Niemal standardem dziś jest projektowanie wysokich okien, tak zwanych portfenetrów, osadzonych na poziomie posadzki. W przypadku pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach, otwarcie takiego okna przez dziecko grozi upadkiem z dużej wysokości. Aby zapobiegać tragicznym konsekwencjom tego typu incydentów, montuje się zewnętrzne balustrady, przytwierdzane stabilnie do muru okalającego okna – zabieg ten jest nie tylko pożądany, ale wręcz wymagany na mocy obowiązujących w Polsce przepisów. Balustrada taka powinna spełniać najbardziej surowe kryteria dotyczące wytrzymałości, a przy tym być estetyczna i dobrze wkomponowana w bryłę budynku. Idealnym rozwiązaniem są systemy wykonane z profili aluminiowych, w całości metalowe bądź z osadzonymi w nich taflami mocnego szkła. Są one niemal neutralne wizualnie, nie ograniczają dostępu światła, nie zaburzają efektu wizualnego, na którym zależy większości inwestorów. 

Zobacz również