reynaers aluminium profal

Okna tarasowe – aluminium czy PCV

Spis treści

Okna tarasowe otwierają wnętrze na przestrzeń wokół domu i zapewniają doskonałe nasłonecznienie pomieszczeń. Jakie wybrać, by idealnie odpowiadały naszym potrzebom? Z czego powinny być wykonane? Czym warto się kierować przy zakupie?

Okna tarasowe 

Okna tarasowe projektuje się i montuje w większości współcześnie budowanych domów jednorodzinnych, a niekiedy też – większych kompleksów mieszkalnych. Płynnie i efektownie łączą one przestrzeń wewnątrz budynku ze strefą wypoczynku na zewnątrz. Latem, szeroko rozwarte, otwierają salon i inne pomieszczenia na taras i ogród, powiększając strefę komfortu. Nadają wnętrzom lekkości i nowoczesnego, stylowego wyglądu. Rozciągając się od podłogi, niemal po sufit, zapewniają nie tylko wygodną komunikację, ale też piękny widok i idealne nasłonecznienie. Okna tarasowe otwierane są na różne sposoby. Jednym z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań są profile umożliwiające rozsuwanie na boki. Pozwalają one uzyskać maksymalnie szeroki dostęp do tarasu, jednocześnie nie zajmując miejsca. Oprócz okien przesuwnych produkuje się też rozwieralne, składane czy obrotowe. 

Okna z aluminium 

Z czego powinny być zrobione okna tarasowe? Jakie materiały oferują producenci? Co sprawdza się najlepiej w praktyce? Szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, warto wybrać okna z aluminium. Metal ten jest lekki i elastyczny, dzięki czemu bardzo dobrze się formuje. Jest przy tym wyjątkowo wytrzymały. Dlatego doskonale nadaje się do produkcji okien i drzwi wielkogabarytowych, o szerokości kilku a nawet kilkunastu metrów. Tej możliwości nie dają inne materiały, takie jak tworzywo PCV, czy drewno. Stąd rosnąca popularność aluminium. Tym bardziej, że architekci coraz częściej projektują domy wyposażone w okna okazałych rozmiarów, niekiedy rozciągające się na całą ścianę. To już swego rodzaju wyznacznik budynków w stylu modernistycznym, minimalistycznym, typu „nowoczesna stodoła” i podobnych. Co ważne, uzupełnieniem takich okien mogą być okiennice z aluminium. Po zamknięciu, wydatnie ograniczają one dostęp światła i chronią przed nadmiernym nagrzewaniem. Stanowią też skuteczną zaporę antywłamaniową. 

Zalety aluminium

Do wspomnianych wyżej atutów można dodać inne zalety aluminium. Okna wykonane z tego materiału mają wyjątkowo cienkie profile. Wpływa to korzystnie na estetykę pomieszczeń, ale przede wszystkim pozwala maksymalnie zwiększyć powierzchnię przeszkleń. Dzięki temu do wnętrza wpada jeszcze więcej światła. To idealny przepis na przestrzeń nowoczesną, a jednocześnie ciepłą i przytulną. Warto też zwrócić uwagę na bardzo wysokie parametry energooszczędności, jakie zapewniają okna aluminiowe. W ten sposób pomagają one utrzymać optymalną temperaturę pomieszczeń, zarówno w dni chłodne, jak też gorące. W sezonie jesienno-zimowym wprost przekłada się to na koszty ogrzewania. Dodatkowo należy wspomnieć o możliwości daleko idącej personalizacji – profile są malowane proszkowo na wybrany kolor, jeden z kilkuset dostępnych

Aluminium czy PCV? Z czego okna tarasowe?

Aluminium czy PCV? To dylemat, przed którym staje wielu inwestorów. Za wyborem okien aluminiowych przemawiają wymienione wyżej zalety. Profile z tworzywa sztucznego mają jedną wartą uwagi przewagę – są tańsze. Nie dają jednak tylu możliwości. Przede wszystkim, z PCV nie wykonuje się okien tarasowych o bardzo dużych gabarytach. Siłą rzeczy wyklucza to wybór tego materiału, gdy w projekcie domu znajdują się przeszklenia o imponujących rozmiarach. Tym, co łączy oba materiały, jest łatwość utrzymania i dobre właściwości izolacyjne. 

Zobacz również