Jednym z założeń nowoczesnego budownictwa jest niwelowanie barier architektonicznych. Poza obiektami użyteczności publicznej, coraz częściej zastosowanie tej koncepcji można zaobserwować w domach jednorodzinnych.
Domy bez barier zyskują coraz większą popularność wśród nowych inwestorów. Wpływa na to wiele czynników. Starzenie się społeczeństwa, posiadanie małych dzieci, czy zwykła wygoda to tylko niektóre powody.
Bezpieczeństwo oraz komfort
Planując budowę domu zakłada się przede wszystkim swoje aktualne potrzeby. Są one zazwyczaj związane z komfortem miejsca, w którym planujemy zamieszkać. A zaoferują go m.in. otwarte przestrzenie, szerokie ciągi komunikacyjne oraz duże i funkcjonalne pomieszczenia, które są charakterystyczne dla nowoczesnej architektury. Jednym z jej założeń jest również eliminacja barier fizycznych – schodów, progów, ostrych elementów wyposażenia wnętrza, etc. Wszystko po to, aby każdy mieszkaniec bez względu na wiek, czy posiadane ograniczenia fizyczne mógł komfortowo i bezpiecznie funkcjonować we własnym domu. Nowoczesne domy wyróżniają się również dużą ilością przeszkleń w rozmiarze XXL. Najczęściej można je spotkać od strony ogrodu, gdzie dzielą, ale i łączą taras z częścią mieszkalną. Newralgicznym miejscem, na które należy zwrócić baczną uwagę jest wyjście na taras, a dokładniej sam próg, który bywa przyczyną nieprzyjemnych wypadków. Nawet w pełni sprawne osoby mogą się o niego potknąć, nie wspominając już o dzieciach, osobach starszych, czy niepełnosprawnych. Dla nich może on być barierą nie do pokonania. Warto więc na etapie inwestycji zaplanować jego minimalną wysokość lub jego całkowitą eliminację.
Niski próg, a może jego brak – czy to możliwe?
Oczywiście, że tak. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które likwidują uciążliwe dla wielu osób wysokie progi. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że producenci coraz częściej oferują klientom opcje całkowicie bezprogowe lub wyposażone w niski próg, który wystaje lekko ponad posadzkę – najczęściej ok. 2 cm. Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że lepszym wyborem będą rozwiązania bezprogowe. Występują one najczęściej w systemach przesuwnych. Przykładem tego typu jest system aluminiowych drzwi przesuwnych Hi-Finity, w którym próg jest całkowicie zrównany z podłogą, co pozwala na uzyskanie dostępu do pomieszczeń bez jakichkolwiek przeszkód. Trzeba jednak wiedzieć, że drzwi pozbawione progów powinny być najwyższej jakości, którą zaoferują tylko renomowani producenci. Jest to o tyle istotne, bo pozwoli uniknąć strat ciepła i zapewni doskonałą izolację akustyczną wewnątrz domu.
Przyszłościowe rozwiązanie
Brak progów to rozwiązanie, które warto zastosować, jeśli planujemy zamieszkać w domu przez wiele lat. Wraz z upływem czasu nasza sprawność fizyczna będzie spadać. Takie podejście pozwoli uniknąć kosztownego i uciążliwego remontu, którego celem będzie dostosowanie przestrzeni życiowej do nowych okoliczności oraz zwiększonych potrzeb mieszkańców.