Sprawdzone sposoby na czyste okna

Spis treści

Czyste, lśniące i bez smug. Takich okien oczekujemy w naszych domach. Choć mycie okien nie należy do skomplikowanych zadań, to warto wykorzystać sprawdzone metody, aby nie powielać typowych błędów.

Mycie okien – czego nie robić?

Zacznijmy od tego, czego nie należy robić, myjąc okna. Lista rzeczy jest dość długa i niektóre z wymienionych na niej czynności mogą mocno Was zaskoczyć.

1. Nie myj okien w słoneczne dni. Chociaż wydaje się, że jest to idealny czas, to musisz wiedzieć, słońce nie jest sprzymierzeńcem w walce o czyste szyby. A dlaczego? – pod wpływem słońca użyte detergenty dużo szybciej odparowują i można nie zdążyć wtedy wytrzeć okna. Zdarza się to bardzo często, gdy okno ma dużą powierzchnię. Powstają na nim wtedy brzydkie i trudne do usunięcia smugi.

2. Mycie okien w czasie przymrozków oraz silnych mrozów to też nieodpowiedni moment. W takie dni szkło staje się delikatniejsze i bardziej kruche. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, mocniejsze dociśnięcie ściereczki i szyba może pęknąć. Może zdarzyć się też tak, że nie wytrzesz okna do sucha, gdzieś pozostanie niewielka ilość wody, która zamarznie i w skrajnym przypadku doprowadzi do uszkodzenia okna.

3. Nie wycieraj okien na sucho przed myciem, nawet wtedy, gdy wydają się mocno zakurzone. Niewielkie, czasem niewidoczne dla oka drobinki piasku oraz kurzu, podczas przecierania na sucho mogą trwale uszkodzić szkło.

4. Nie rozpoczynaj mycia okien od szyb. Po umyciu ram okiennych trzeba będzie ponownie umyć szyby. Po co wykonywać tę pracę dwa razy. Lepiej ten czas spożytkować na coś przyjemniejszego. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności mycia. Najpierw umyj framugi, następnie ramy okien, szyby a na końcu parapet.

5. Nie myj okien po ciężkim dniu, gdy Twój organizm jest zmęczony. Wbrew pozorom mycie okien to wyczerpujące zadanie, szczególnie gdy tych okien jest dużo do umycia. Aby okna były czyste i lśniące trzeba poświęcić im trochę czasu i energii.

Jak myć okna?

Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym sposobem mycia okien jest wykorzystanie do tego celu płynu do mycia szyb, papierowych ręczników, ściereczki i gumowej ściągaczki. Sposób ten jest ok, jednak ostateczny efekt w dużej mierze zależny jest od jakości użytego płynu do mycia szyb. Alternatywnym rozwiązaniem, gdy nie mamy płynu do szyb, jest użycie obecnego w każdym domu płynu do naczyń. Doskonale nadaje się do mycia tłustych i mocno zabrudzonych powierzchni. Rozpuść niewielką ilość płynu w ciepłej wodzie, umyj starannie okna i wytrzyj je dokładnie na sucho. To właśnie wycieranie na sucho sprawia, że na oknach nie pozostają smugi.

Jeśli nie chcesz używać detergentów, bo masz na nie uczulenie albo jesteś eko, to do umycia okien możesz użyć soku z cytryny, który wymieszasz z wodą. Połącz sok z cytryny z wodą w proporcji 1:2. Okna umyte takim roztworem oprócz tego, że będą lśniły, to nadadzą wnętrzu orzeźwiającego i świeżego zapachu.

Technologia jest sprzymierzeńcem ludzkości. Jeśli masz możliwość, to zainwestuj pieniądze w myjkę albo odkurzacz do mycia okien. Urządzenia te nie są drogie, a wykorzystasz je też do czyszczenia innych powierzchni w swoim domu. Z powodzeniem wyczyścisz nimi płytki w kuchni i łazience, lustra oraz kabinę prysznicową.

Jesteś właścicielem samochodu? Jeśli tak, to na pewno masz w bagażniku swojego auta zapas płynu do spryskiwaczy. Doskonale nadaje się on do czyszczenia okien. Świetnie radzi sobie z wielkomiejskim pyłem, kurzem oraz owadami. Z uwagi na sezonowość tego produktu (letni i zimowy) masz pewność, że latem będzie on ładnie pachnieć, a w zimie na pewno nie zamarznie na szybie w trakcie jej mycia.

Zadbaj o okna kompleksowo

Pamiętaj, że okna oprócz standardowego mycia powinno się też w odpowiedni sposób konserwować. Zagwarantuje to ich bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Wybieraj środki odpowiednie do danego rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane okno. W sklepach na działach z artykułami chemicznymi oraz w marketach budowlanych dostępnych jest wiele preparatów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie środków zalecanych przez producenta. My do naszych produktów zalecamy ReynaWash Color, który przeznaczony jest do konserwacji malowanych profili aluminiowych. Nadaje się on też do czyszczenia powierzchni szklanych, co czyni go uniwersalnym środkiem do czyszczenia okien.

Zobacz również