Taras – strefa relaksu w Twoim domu

Spis treści

Taras często bywa nieodłącznym element domu. To swego rodzaju jego przedłużenie i miejsce, w którym przez większość roku spędzamy czas, odpoczywając po trudach dnia codziennego. Na co zwrócić uwagę planując taras przed swoim domem?

Taras to wyjątkowe miejsce. Warto stworzyć go w taki sposób, aby jak najlepiej spełniał swoje zadania i odpowiadał nasze potrzeby. Planując jego przygotowanie, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym korzystanie z niego będzie przyjemnością dla nas oraz naszych najbliższych.

Taras zadaszony czy odkryty?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko zależy od położenia tarasu względem padania promieni słonecznych oraz klimatu, jaki panuje w danej lokalizacji. Zadaszony taras zapewni cień w gorące dni i będzie stanowić ochronę dla mebli przed deszczem, a w miesiącach zimowych również przed śniegiem. Minusem tego rozwiązania jest wyższy koszt samej inwestycji, z uwagi na konieczność stworzenia konstrukcji oraz zadaszenia. Warto jest jednak przeznaczyć środki na ten cel, aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Odkryty taras to z kolei więcej promieni słonecznych, które do nas docierają oraz niższy koszt inwestycji w samo przygotowanie tarasu. Minusy? Oczywiście – przede wszystkim brak ochrony przed każdym typem warunków atmosferycznych. Nie będziesz przez to w stanie korzystać z tarasu, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę. Jego wyposażenie będzie też szybciej się zużywać. Odkryty taras warto więc urządzić tam, gdzie ilość opadów atmosferycznych jest niewielka, a klimat sprzyja odpoczynkowi pod gołym niebem.

Wygodne wyjście bez barier

Wyjście bez barier to bardzo ważny element, który trzeba przemyśleć już na etapie budowy domu. Obecny trend tworzenia dużych przeszkleń w nowo powstających inwestycjach ma się bardzo dobrze. Nie powinno to nikogo dziwić. Dzięki zastosowaniu dużej powierzchni skrzydeł okiennych salon sprawia wrażenie otwarcia go na ogród oraz integrującego się z nim. Ma to duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy spędzasz na tarasie dużo czasu. Obecne na rynku skrzydła okienne pomimo dużych gabarytów są proste w obsłudze, spełniają wyśrubowane standardy energetyczne i stanowią efektowne wyjście do części tarasowej i ogrodowej. W ofercie PROFAL Kielce znajdują się tego typu rozwiązania. Przykładem może być tu systemu Hi-Finity, który oferuje minimalistyczny design i jednoczesne maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Dzięki zastosowaniu całkowicie płaskiego progu, rozwiązanie to doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie bawią się małe dzieci, mieszkają seniorzy, czy poruszają się osoby niepełnosprawne.

Aranżacja tarasu

Mnogość stylów tarasowych oraz różnego rodzaju rozwiązań dostępnych na rynku jest trudna do zliczenia. Planując aranżację tarasu, dopasuj ją do bryły budynku oraz jego formy. Wszystko po to, aby taras jak najlepiej oddawał charakter miejsca, w którym dobrze się czujesz. Wybierz meble z metalu, rattanu, drewna lub innego materiału. Pamiętaj, aby były one wygodne i sprzyjały wypoczynkowi. Zadbaj też o różnego rodzaju dodatki: donice, kwiaty oraz odpowiednie oświetlenie. Wieczorami doda ono Twojemu tarasowi wyjątkowego uroku. Będzie zachwycać Ciebie oraz wszystkie osoby, które będą z niego korzystać.

Zobacz również