Zalety i wady okien aluminiowych

Spis treści

Czym jest stolarka okienna?

Stolarka okienna to nic innego jak obramowanie okna, a dokładniej są to ramy oraz ościeżnice. Mogłoby się wydawać, iż posiada ona głównie funkcję dekoracyjną, jednak wcale tak nie jest. Bowiem, stolarka okienna musi ona spełniać wiele wymagań konstrukcyjnych, ale nie tylko. Jednym z podstawowych zadań stolarki okiennej jest ograniczenie uciekającego ciepła z wnętrza budynków. Co więcej, odpowiada ona również za doświetlenie pomieszczeń, a także wykorzystanie ciepła słonecznego do ogrzewania pokojów. Stolarka okienna powinna być solidnie wykonana, ponieważ oczekuje się od niej, iż posłuży przez wiele lat. Niektóre, nowoczesne stolarki okienne są odporne na włamania, a więc zapewniają one domownikom spokój i bezpieczeństwo. Jak widać, stolarka okienna jest ważnym elementem okna, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru okien. W tym artykule, chcemy przedstawić Ci zalety i wady aluminiowej stolarki okiennej. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, czytaj dalej!    

Jaka stolarka okienna jest do wyboru?

Zanim przedstawimy Ci plusy i minusy płynące z posiadania aluminiowej stolarki okiennej, najpierw warto wspomnieć, jakie stolarki okienne są w ogóle do wyboru. Otóż, decydując się na wymianę okien, współcześnie ma się do wyboru najróżniejsze rodzaje stolarki aluminiowej. Najpopularniejszymi z nich jest stolarka drewniana, z tworzywa PVC oraz ta, wykonana z aluminium. Każda z nich będzie charakteryzowała się czymś innym, a także będą z nią związane inne plusy i minusy. Jak już wspominaliśmy, w dzisiejszym artykule skupimy się wyłącznie na oknach ze stolarką aluminiową. Jeśli więc zastanawiasz się nad tego typu wyborem, zapraszamy do dalszej lektury. Kto wie, być może nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję dotyczącą wyboru stolarki do okien.  

Jakie można wyróżnić zalety i wady okien aluminiowych?

Okna aluminiowe znacznie częściej wybiera się do budynków użyteczności publicznej, aniżeli do prywatnych domów czy mieszkań. Jednak, nie oznacza to, iż w ogóle nie nadają się one do budynków mieszkalnych. Stolarka aluminiowa cechuje się świetnymi właściwościami, więc niekiedy nawet bardziej opłaca się je wybrać — nawet szukając okien do domu. Poniżej przedstawiamy zalety i wady aluminiowej stolarki do okien.

Zalety stolarki aluminiowej

Okna aluminiowe posiadają przeważającą ilość korzyści. Oto niektóre z nich:

  • stolarka aluminiowa charakteryzuje się dużą lekkością, a jednocześnie jest bardzo wytrzymała
  • aluminiowe ramy są znacznie mniej podatne na uszkodzenia, a także nie zmieniają swoich rozmiarów na skutek zmian temperatur
  • aluminium jest również bardzo plastyczne. To pozwala na uformowanie z tego tworzywa ramy o ciekawych kształtach
  • okna aluminiowe są często zabezpieczone przed korozją. Zapewnia to malowanie proszkowe lub anodowanie. Dzięki temu, okna mogą posłużyć przez wiele lat
  • stolarka aluminiowa nie wymaga konserwacji
  • metalowe elementy składające się na stolarkę aluminiową podlegają recyklingowi

Jak widać, aluminiowa stolarka okienna posiada wiele korzyści, jednak nie jest ona niestety taka idealna jakby się tego chciało. Bowiem, można wyróżnić kilka wad z nią związanych. Na szczęście, nie są one aż takie duże i z pewnością niejedna osoba „machnie na nie ręką”.

Wady aluminiowej stolarki okiennej 

Oto niektóre z minusów związanych z posiadaniem okien z aluminiową ramą:

  • metalowe części aluminiowej stolarki okiennej są zimne, przez co mogą być nieprzyjemne w dotyku
  • uszkodzona rama nie nadaje się do konserwacji, pozostaje tylko jej wymiana
  • stolarka aluminiowa niestety nie jest dobrym izolatorem ciepła jak na przykład stolarka drewniana czy ta wykonana z tworzywa PVC
  • okna z aluminiową ramą są droższe od pozostałych rodzajów, ponieważ wykonywane są na zamówienie

Wiesz już, jakimi zaletami i wadami cechuje się aluminiowa stolarka okienna. Mamy nadzieję, że nasz wpis choć w pewnym stopniu poszerzył Twoją wiedzę na jej temat, ale nie tylko. Teraz decyzja odnośnie wyboru stolarki okiennej należy do Ciebie. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z firmą profalkielce.pl.

Zobacz również