Dlaczego okna aluminiowe są ekologiczne?

Spis treści

W obecnych czasach coraz więcej osób stara się żyć w ekologiczny sposób. Również w budownictwie panują proekologiczne trendy. Warto podkreślić, że jednym z takich modnych rozwiązań są domy pasywne, które wymagają właściwego wykończenia. W tej kwestii bardzo kluczowym fragmentem będą odpowiednio dopasowane okna.

Okna aluminiowe a ekologia

Wiele osób zastanawia się, dlaczego okna aluminiowe zyskały miano tych ekologicznych. Jest tak głównie dlatego, ponieważ posiadają one świetną termoizolację. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesna stolarka okienna zrobiona z aluminium powinna skutecznie minimalizować straty energii cieplnej, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oprócz tego okna aluminiowe umożliwią nam lepsze dbanie o nasze środowisko naturalne. Ponadto domy pasywne, w których stosowane są okna aluminiowe, projektowane są w taki sposób, aby umożliwić jak najefektywniejsze wykorzystywanie naturalnego światła. Z tego powodu jedna ze ścian takiego budynku — przeważnie ta znajdująca się od strony południowej — posiada bardzo dużą przeszkloną powierzchnię. W takim wypadku realizacja tego typu projektu będzie możliwa przy wykorzystaniu okien aluminiowych zapewniających bardzo dużą swobodę — zwłaszcza w zakresie tworzenia nietuzinkowych konstrukcji. Należy pamiętać, że przeszklona praktycznie w całości ściana pozwoli nam w dużo większym zakresie wykorzystywać światło dziennie, a ich świetna izolacja termiczna nie pozwoli stracić dużo ciepła. W ten sposób będziemy mogli oszczędzać nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną, która jest potrzebna do oświetlenia pomieszczeń. Ponadto profile aluminiowe pozwolą nam stworzyć bardzo ciekawe świetliki w różnych pomieszczeniach — można w ten sposób uzyskać naturalne ekologiczne doświetlenie w wielu punktach w naszym domu.

Okna PVC i aluminiowe

PVC ma wiele zamienników, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Warto podkreślić, że próba rezygnacji z używania PVC w produkcji stolarki okiennej może doprowadzić do znacznie większej degradacji środowiska naturalnego. Ponadto zużycie materiałów naturalnych byłoby znacznie zwiększone niż obecnie. Mitem są wszelkie opowieści o groźnych dla domowników substancjach, które ponoć zawarte są w oknach PVC. Należy pamiętać, że okna PVC nie będą emitować szkodliwych substancji ani nie wpłyną źle na zdrowie człowieka czy na środowisko. Prawdą jest, że niektóre materiały, z których zostały wykonane ramy, trudniej będzie poddać do utylizacji niż np. drewno, lecz zamiast tego poddawane będą recyklingowi — w ten sposób mogą zostać wykorzystane nawet kilkukrotnie. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że powtórne używanie materiałów powinno zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. Oprócz tego skutecznie obniża koszty produkcji nowszych produktów. 

Okna aluminiowe

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych okien aluminiowych, które są w pełni ekologiczne. Oczywiście nie muszą one charakteryzować się od razu surowym wyglądem, ponieważ kolor profili aluminiowych możemy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. W ten sposób nie musimy poszukiwać kompromisu pomiędzy atrakcyjnymi, a w pełni ekologicznymi oknami. Warto podkreślić, że wybór okien aluminiowych zagwarantuje nam obydwa te walory za jednym zamachem. Świetnie wpasują się one w przeróżne konstrukcje — z tego powodu są to okna dla praktycznie każdej osoby. Należy pamiętać o tym, żeby okna z aluminium kupować tylko od sprawdzonych i renomowanych producentów, ponieważ jest to zakup na lata.

Zobacz również