Drzwi stalowe czy aluminiowe, a może PCV lub drewniane?

Spis treści

Zewnętrzne drzwi stalowe czy aluminiowe? A może zastanawiasz się nad wykonanymi z drewna, bądź PCV? Które wybrać na wejście do domu, a które na taras? Jakie są między nimi różnice?

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

Wybór drzwi zewnętrznych do domu nie sprowadza się jedynie do określenia kolorystyki i wzoru. Zarówno w przypadku głównych drzwi wejściowych, jak i też przeznaczonych do wychodzenia na taras, ogromne znaczenie ma materiał zastosowany do ich produkcji. A tych jest kilka, całkowicie odmiennych. Wymienić wśród nich można:

  •       Aluminium
  •       Stal
  •       Drewno
  •       PCV

Jakie są zalety i wady każdego z tych materiałów? Jak wypadają w bezpośrednich porównaniach? Jakie drzwi zewnętrzne sprawdzą się najlepiej? Oczywiście duże znaczenie ma w tej kwestii klasa i jakość poszczególnych modeli, nie mniej, niezależnie od półki cenowej, wspomnieć można o kilku podstawowych różnicach.

Drzwi metalowe czy drewniane?

Drzwi metalowe czy drewniane? Jakie drzwi zewnętrzne są lepsze? Wiele zależy od miejsca, w jakim będą użytkowane. Drzwi wykonane z drewna są eleganckie, szlachetne i przyjazne w odbiorze – innymi słowy, dobrze wyglądają. Wejściowe produkowane są najczęściej z drzewa dębowego lub tańszego sosnowego, litego, ale też z różnego rodzaju klejonek, które są bardziej wytrzymałe na wypaczenia i zapewniają większą stabilność. Warto zauważyć, że do ich wzmocnienia często są używane profile aluminiowe bądź stalowe, w konstrukcji stosuje się też płyty drewnopochodne. Drzwi drewniane są ciche w użytkowaniu i zapewniają wysoki poziom izolacji termicznej oraz akustycznej, dobrze chronią też przed złodziejami. Z drugiej strony należy jednak wspomnieć także o ich wadach. Dobre modele z reguły są drogie. Poza tym drzwi drewniane, w porównaniu z metalowymi, są bardziej podatne na działanie warunków atmosferycznych, a przede wszystkim ostrego światła słonecznego i wilgotności. Dlatego zaleca się, by montować je pod rozległymi zadaszeniami. Z uwagi na działanie wody, powinny być też co pewien czas konserwowane. Drzwi metalowe (aluminiowe bądź stalowe) są w tym względzie bardziej odporne i zapewniają dłuższe użytkowanie w nienaruszonym stanie.

Jeśli chodzi o drzwi tarasowe, zazwyczaj stosuje się ten sam materiał, z którego wykonana ma być stolarka okienna. W tym przypadku wybór ogranicza się przede wszystkim do drewna, aluminium oraz PCV.

Drzwi stalowe czy aluminiowe?

Jeśli zdecydujesz się na metal, pozostaje kwestia – jaki. Co wybrać – drzwi stalowe czy aluminiowe? Drzwi zewnętrzne wejściowe produkowane są z obu metali. Stal jest niezwykle sztywna i wytrzymała, a dzięki zabezpieczeniom antykorozyjnym (np. poprzez cynkowanie) odporna na działanie wilgoci. Jest też jednak bardzo ciężka i zimna w dotyku, co negatywnie przekłada się na walory użytkowe. Tym bardziej, że zamykanie takich drzwi powoduje znaczny hałas. Aluminium jest znacznie lżejsze, zachowując przy tym doskonałe właściwości, jeśli chodzi o wytrzymałość i właściwości użytkowe. Należy pamiętać, że aluminiowa konstrukcja wypełniana jest materiałem zapewniającym izolację termiczną i akustyczną na wysokim poziomie, na przykład wełną albo pianką.

Aluminium stanowi także doskonały wybór, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne na taras czy balkon. Materiał ten pozwala wytwarzać bardzo cienkie profile, co zwiększa powierzchnię przeszkleń i tym samym umożliwia lepsze nasłonecznienie wnętrza. Drzwi tego typu mogą mieć duże rozmiary, a systemy służące do przesuwnego otwierania wydatnie wpływają na ich funkcjonalność.

Drzwi aluminiowe czy PCV?

A może zadajesz sobie pytanie: drzwi aluminiowe czy z PCV? Drzwi wejściowe również wykonuje się z tworzywa sztucznego, przy czym często są one wzmocnione aluminium bądź stalą. Wewnątrz znajduje się ocieplenie z pianki albo wełny. Na zewnątrz zaś montuje się okładziny z tworzywa sztucznego, wybarwione w procesie produkcji albo oklejone specjalną folią PCV. Konstrukcja ta, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów izolacyjnych, jest lekka i stosunkowo tania. Gorzej jest z wytrzymałością. Tworzywo jest wprawdzie odporne na warunki atmosferyczne, ale łatwiej niż metal ulega uszkodzeniom mechanicznym. W przypadku drzwi tarasowych dodatkowo istotny jest fakt, że w porównaniu z profilami aluminiowymi, te wykonane z PCV są grubsze, a do tego nie dają tak dużej swobody, jeśli chodzi o wielkość poszczególnych elementów. 

Zobacz również