Stolarka aluminiowa w nowoczesnej architekturze

Spis treści

Aluminium, architektoniczny rewolucjonista

Architektura inspiruje, definiuje trendy i pomaga kształtować światopogląd. Nic dziwnego, że materiały tak wszechstronne jak aluminium pomogły stworzyć jedne z najpiękniejszych i najbardziej zrównoważonych projektów architektonicznych.

W architekturze aluminium może realizować projekty, takie, których nie potrafią inne popularne materiały budowlane. Jest mocne, a jednocześnie lekkie i odporne na korozję. Aluminium w 100% nadaje się do recyklingu i może być uformowane w niemal dowolny kształt. Przez lata aluminium było siłą napędową rewolucjonizowania współczesnej architektury.  Łatwość formowania go w niemal dowolny kształt sprawia, że jest on powszechny w zastosowaniach konstrukcyjnych i elementach budowlanych, takich jak drzwi, okna, pokrycia dachowe, ściany osłonowe, balustrady i dekoracje. Ten lekki metal stosowany w budownictwie jako materiał bazowy waży od 35 do 65% mniej niż inne elementy budowlane, zapewniając jednakową wytrzymałość. To zmniejszone obciążenie strukturalne pomaga w zmniejszeniu śladu węglowego.

Aluminium – od skromnych początków po przełomowe osiągnięcia

Na początku XX wieku aluminium nie było szeroko stosowane w zastosowaniach architektonicznych i inżynieryjnych ze względu na koszty. Jednak dzięki innowacjom procesu produkcyjnego w latach dwudziestych koszt aluminium został obniżony o 80% – co otworzyło wiele możliwości. Metal stał się popularny w zastosowaniach konstrukcyjnych oraz w wielu elementach budowlanych. Rewolucja w zakresie drzwi, okien, systemów przesuwnych, pokryć dachowych, osłon przeciwsłonecznych i ścian osłonowych.

Aluminium zaczęło pojawiać się w słynnych arcydziełach architektury, takich jak Empire State Building w Nowym Jorku. Jego podstawowa konstrukcja, elementy wewnętrzne i lobby zostały wykonane z aluminium. W połowie XX wieku kultowi architekci szeroko eksperymentowali z aluminium. Ciekawym, wczesnym przykładem architektury modernistycznej wykorzystującej ten materiał jest Aluminaire House, pierwszy w Stanach Zjednoczonych dom całkowicie metalowy. Zlokalizowany w Palm Springs w Kalifornii dom jest w całości wykonany z podarowanych materiałów i został zbudowany w ciągu zaledwie dziesięciu dni. To znany na całym świecie przykład, który pokazuje nieograniczone możliwości aluminium.

Rewolucja zielonego budownictwa

Aluminium nadal przesuwa granice w XXI wieku. Nowoczesne stopy aluminium z łatwością wytrzymują ciężar ciężkich przęseł szklanych, zapewniając w ten sposób maksymalny dostęp światła dziennego. Dzisiejsze drapacze chmur, z połączeniem szklanych i aluminiowych ram, osiągają kształty i wysokości zaprzeczające grawitacji. Wraz z rosnącym naciskiem na ekologiczne budownictwo i efektywność energetyczną ludzie na całym świecie preferują aluminium jako jeden z najbardziej zrównoważonych materiałów budowlanych. Dzięki swojej ekstremalnej trwałości aluminium może być używane w każdym klimacie i nadal zapewnia doskonałą ochronę. Technologia izolacji zastosowana w oknach aluminiowych jest przyszłościową odpowiedzią na większość wymagań niskoenergetycznych.

Aluminium to nowoczesny wybór do wnętrz domowych

Dzięki swobodzie kształtu aluminium jest częstym materiałem do projektowania stołów, krzeseł, rolet, ram do obrazów, lamp, dekoracyjnych paneli ściennych, klimatyzatorów i grzejników. Lekki metal jest liderem na rynku mebli ogrodowych. Konstrukcje z aluminium są już liderami w globalnym wyścigu o zrównoważone budynki. Stolarka aluminiowa w postaci drzwi i okien w domach i mieszkaniach, to połączenie wygody, luksusu i efektywności.

Zalety aluminium – drzwi i okna z aluminium

Elastyczność projektowania

Aluminium jest dostępne w wielu trwałych wykończeniach i wielu różnych kształtach i opcjach kolorystycznych. Może być również malowane proszkowo w celu dodatkowej ochrony przed warunkami środowiskowymi. Co więcej, aluminium oferuje węższy profil, co doskonale pasuje do nowoczesnej architektury.

Trwałość

Aluminium jest obecnie najbardziej preferowanym materiałem do okien i drzwi na rynku. Jest trwałe i odporne na warunki atmosferyczne w każdym klimacie. W przeciwieństwie do innych materiałów okiennych nie pęcznieje, nie wypacza się, nie pęka wraz z upływem czasu. Jest to niezwykle stabilny materiał w najbardziej ekstremalnych – zarówno gorących, jak i zimnych – temperaturach pogodowych.

Efektywność energetyczna

W połączeniu z energooszczędnym szkłem okna aluminiowe są w stanie spełnić lub przewyższyć normy efektywności energetycznej, zapewniając doskonałą izolację termiczną i akustyczną, dzięki czemu z łatwością przewyższają droższe odpowiedniki z drewna i PVC. Okna aluminiowe mogą z łatwością osiągnąć znaczny wzrost zysków i strat ciepła o prawie 60%.

Zrównoważony rozwój

Aluminium jest materiałem w pełni zrównoważonym, nietoksycznym i w 100% podlegającym recyklingowi. Ponadto proces recyklingu aluminium wymaga zaledwie pięciu procent początkowej energii zużytej do jego wytworzenia. To odróżnia go od innych materiałów obramowania i wzmacnia jego ocenę zrównoważonego rozwoju. Aluminium to idealna opcja dla tych, którzy szukają ekologicznego rozwiązania dla swoich nowych okien i drzwi.

Przystępność cenowa

Aluminium to idealne, ekonomiczne rozwiązanie do okien i drzwi w każdym zastosowaniu domowym lub komercyjnym. W porównaniu z innymi opcjami, takimi jak drewno, aluminium jest znacznie bardziej przystępne cenowo.

Okna aluminiowe wyglądają dobrze w każdej nieruchomości

Aluminiowe okiennice doskonale sprawdzą się zarówno w bardzo nowoczesnych posiadłościach, jak i w klasycznym wiejskim domku. To dlatego, że w Profal Kielce nasze aluminiowe okna i drzwi są dostępne w ogromnej gamie stylowych wzorów i kolorów, dzięki czemu możesz wybrać idealne dopasowanie do swojego domu, bez względu na jego styl.

Wytrzymałość

Aluminium to niezwykle wytrzymały metal. Duże przeszklenia w dyskretnej ramie to znak rozpoznawczy okien i drzwi aluminiowych. Jest to szczególna zaleta dla tych, którzy chcą dodać do swoich domów duże przeszklenia, które zapewniają harmonijne połączenia domu z ogrodem.

Profal Kielce oferuje szeroką gamę okien i drzwi z aluminium, tak by każdy odnalazł idealne rozwiązanie dla swojego domu. Wiemy, że nic nie trwa wiecznie, ale jesteśmy pewni, że nasze przyjazne dla środowiska aluminiowe okna i drzwi mogą – i działają – znacznie dłużej niż ich odpowiedniki z drewna lub plastiku.

Zobacz również