Dlaczego okna parują?

Spis treści

Skroplona para wodna widoczna na szybach to – szczególnie wczesną jesienią i wiosną – dość częsty problem, który występuje w naszych domach. Czy taka sytuacja to powód, aby się martwić? Najczęściej nie. Warto jednak lepiej to sprawdzić i skontrolować możliwe przyczyny skraplania się wody na oknach.

Przyczyny parowania szyb

Bardzo często winą za tego typu sytuację obwinia się same okna – że są one niskiej jakości lub zostały niewłaściwie zainstalowanie. Czy jest to słuszne?

Prawdą jest, że znalezienie przyczyny parowania szyb jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Prawdą jest, że bardzo rzadko za skraplanie się pary wodnej na szybach odpowiada samo okno lub jego nieodpowiedni montaż. Parowanie okien ma wiele przyczyn, których jest wiele i mogą one występować jednocześnie. Są to przede wszystkim:

  • Zwiększona wilgotność w pomieszczeniu, gdzie parują okna
  • Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu
  • Duża różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną częścią okna
  • Bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych

Oczywiście nie można też wykluczyć wady samego okna lub jego nieodpowiedniego montażu. Jednak tę przyczynę należy brać pod uwagę dopiero po sprawdzeniu wyżej wymienionych przyczyn.

Jak wyeliminować parowaniu okien?

Przyczyny parowania okien na szczęście nie są tak poważne jak mogłoby się wydawać. Łatwo jest też im zaradzić. Trzymanie się kilku prostych zasad pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Co warto więc robić?

  • Staraj się utrzymywać temperaturę wewnątrz pomieszczenia w przedziale 18-21 stopni Celsjusza
  • Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu
  • Jeśli w Twoim domu są pomieszczenia, pomiędzy którymi występuje duża różnica temperatur, to pamiętaj o zamykaniu drzwi, które je oddzielają
  • Jeśli często gotujesz, to używaj okapu, który wyciągnie znaczne ilości pary wodnej powstającej przy przygotowywaniu potraw
  • Jeśli dopiero co budujesz dom, to już teraz zaplanuj umieszczenie grzejników bezpośrednio pod oknami.

Nawietrzaki do okien

Jednym ze sposobów na wyeliminowanie procesu parowania szyb są nawietrzaki okienne. Są to urządzenia montowane w oknach, które odpowiadają za dostarczenie do pomieszczeń powietrza z zewnątrz w sposób kontrolowany i ciągły. Mają one do odegrania istotną rolę w procesie prawidłowej cyrkulacji powietrza w budynku. Nawet gdy okna w Twoim domu będą szczelnie zamknięte, to nawietrzaki pozwolą dostarczyć do niego świeże powietrze.

Zobacz również