Ekologiczne okna- wszystko o oknach aluminiowych

Spis treści

Wybór stolarki okiennej to jeden z najważniejszych wyborów w trakcie budowy czy remontu swojego  wymarzonego domu. To decyzja na lata, której nie warto podejmować pochopnie. Obecnie, coraz popularniejszy staje się trend na ekologiczne materiały wykończeniowe domu — klienci coraz częściej szukają zatem przyjaznych naturze i środowisku okien. Produkcja okien, niezależnie od wykorzystywanego tworzywa zawsze wywiera niekorzystny wpływ na środowisko. Zarówno do tworzenia okien z drewna, aluminium, jak i PCV wykorzystywane są procesy technologiczne emitujące do atmosfery dwutlenek węgla. Skoro zatem produkcja każdego typu okien wywiera jednakowy wpływ na środowisko — jakie okna wybrać, aby być w zgodzie z naturą? Czym charakteryzują się prawdziwie ekologiczne okna?

W tym artykule:

  • odpowiemy na pytanie czym są ekologiczne okna
  • wyjaśnimy, dlaczego okna drewniane nie zawsze są ekologiczne
  • przytoczymy wszystkie korzyści płynące z posiadania okien z aluminium oraz PCV

Okna ekologiczne- czyli jakie?

Najbardziej ekologiczne okna, to takie, które posiadają świetne parametry termoizolacyjne. Im większe parametry termoizolacyjne posiadają okna w naszym domu, tym mniej surowców zużywamy na jego ogrzewanie. Oszczędzamy wtedy nie tylko pieniądze, ale także redukujemy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.  

Czy okna drewniane nie są ekologiczne?

Choć okna drewniane uchodzą za bardziej ekologiczne, niekoniecznie takie są. Drewno jest naturalnym surowcem biodegradowalnym, jednak aby drewniane okno było szczelne i trwałe, musi być odpowiednio impregnowane i malowane środkami chemicznymi. Pamiętajmy także, że do produkcji okien drewnianych konieczna jest wycinka ważnych dla środowiska drzew. Zatem całkowita rezygnacja z PCV lub aluminium na rzecz okien drewnianych skutkowałaby wycinką drzew na ogromną skalę i ogromną degradacją środowiska.

PCV i aluminium- okna z recyklingu

Zarówno PCV, jak i aluminium to materiały, które mogą być poddawane recyklingowi. Spełniają one wszystkie normy unijne i wbrew popularnym plotkom, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i nietoksyczne. Co więcej, cechują się one świetnymi parametrami termoizolacyjnymi.

Okna aluminiowe- ekologia

Aluminiowa stolarka okienna ma wiele zalet — także z punktu widzenia ekologii. Okna aluminiowe są ekologiczne, bo świetnie izolują przed zimnem, wpływając na redukcję  ilości zużywanych do ogrzewania naszego domu surowców. Posiadają bardzo wysokie parametry termoizolacyjne także w przeszkleniach wielkogabarytowych. Dlatego, jeżeli posiadasz w swoim domu duże okna, nie musisz martwić się o wzrost rachunków za ogrzewanie. Jeżeli zatem projekt Twojego domu zawiera wielkogabarytowe przeszklenia — najbardziej ekologiczną i ekonomiczną opcją będą okna aluminiowe. 

Aluminium jest także odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i tworzenie się korozji. Nie wybarwia się ono pod wpływem promieni słonecznych — dlatego nie wymaga używania chemicznych farb i środków konserwujących.

Zobacz również