Lato za oknami, więc prace remontowo-budowlane trwają w najlepsze. To doskonały czas, aby poświęcić trochę czasu stolarce okiennej w swoim domu. Czasem wystarczy samo wyregulowanie okuć i okna będą jak nowe. Gdyby to jednak nie poprawiło ich szczelności, należałoby zastanowić się nad ich wymianą.
Usunięcie starych i osadzenie nowych okien w średniej wielkości domu zajmuje zwykle 2 – 3 dni. Czasem jednak operacja ta może się przedłużyć. Wszystko zależy od sprawności ekipy montażowej oraz jej liczebności. Najlepsze ekipy są w stanie zrealizować montaż nawet w jeden dzień!
Kiedy wymieniać okna?
Wymianę okien najlepiej zaplanować na ciepłe dni. Co prawda wymiana okien zimą również jest możliwa a sprawna ekipa sobie z nią doskonale poradzi, to prac tych nie należy przeprowadzać gdy temperatura otoczenia spada poniżej -5 stopni Celsjusza. W takich warunkach pianka uszczelniająca twardnieje i nie spełnia swoich właściwości. Dodatkowo wymiana okien tak jak już wspominaliśmy, zajmuje 2-3 dni. A przebywanie w tym czasie w wyziębionym domu na pewno nie będzie przyjemne i może w ostateczności skończyć się chorobą.
Zamawianie okien
Planując wymianę stolarki okiennej w swoim domu, trzeba wziąć pod uwagę okres niezbędny na wyprodukowanie okien. Zwykle trwa to kilka tygodni. Trzeba jednak być przygotowanym na pojawienie się ewentualnych opóźnień. Niestety obecna sytuacja na świecie i spowodowane nią problemy logistyczne u poddostawców istotnie wpływają na proces realizacji zamówień. Dlatego jeśli w najbliższym czasie będziesz zamawiać okna, to weź pod uwagę wszystkie te aspekty.
Jak wygląda zamawianie okien?
- Na spotkaniu z handlowcem poznasz wstępną wycenę. Aby ją można było oszacować, musisz podać sprzedającemu wymiary okien.
- Kolejnym punktem całej procedury jest umówienie się na dokładne pomiary.
- Po ich dokonaniu wstępna kalkulacja jest doprecyzowywana i ustalany jest zakres prac. W tym miejscu możesz dopasować także wyposażenie dodatkowe np. rolety albo moskitiery. Wtedy też wpłacasz zaliczkę i oczekujesz na produkcję swojego zamówienia.
- Po wykonanym montażu i odebraniu przez Ciebie prac, dokonujesz opłaty pozostałej części faktury.
Wymiana okien – o czym pamiętać?
Przymierzając się do wymiany okien, należy przemyśleć kilka rzeczy. Po pierwsze ich wielkość i funkcjonalność. Warto zastanowić się, czy np. nie połączyć dwóch wąskich skrzydeł w jedno szersze albo zmienić typ otwierania okna. Dotyczy to szczególnie okien tarasowych. Możesz postawić na rozwiązania przesuwne albo składane. Najważniejsza decyzja, jaką trzeba podjąć dotyczy materiału z którego będą wykonane okucia. Do wyboru będziesz mieć PVC, które będzie najtańszym rozwiązaniem. Możesz wybrać też okna z drewna albo zdecydować się na rozwiązania aluminiowe. Będzie to najdroższa opcja, ale i najmniej zawodna. Okna aluminiowe to inwestycja na długie lata. Ich żywotność wynosi 40 lat, a nierzadko dochodzi nawet do 60 lat.
Jak widzisz przy wymianie okien, decyzji do podjęcia jest kilka. Warto więc pochylić się nad nimi wcześniej. Wszystko po to, aby nowe przeszklenia w znaczący sposób poprawiły funkcjonalność pomieszczeń, lepiej je doświetlały a finalnie podniosły komfort w Twoim domu.