Okna z aluminium w architekturze

Spis treści

Nowoczesna myśl architektoniczna wdraża w swoje projekty najnowsze technologiczne rozwiązania. Podczas tworzenia projektów architekci biorą pod uwagę zarówno wygląd, trwałość, jak i właściwości termoizolacyjne wybieranych przez siebie okien. Okna aluminiowe, dzięki swoim świetnym parametrom są chętnie wykorzystywane zarówno  w  projektach nowoczesnych budynków komercyjnych, jak i jednorodzinnych domów mieszkalnych. 

Jakie są zalety okien z aluminium?

Okna aluminiowe posiadają wiele zalet, dzięki którym są chętnie wybierane w projektach lokali usługowych, biurowców i domów. Ich podstawowe atuty to:

  • Lekkość i trwałość – Aluminium jest materiałem niezwykle lekkim, ale przy tym trwałym. Jego wyjątkowe właściwości pozwalają na formowanie z niego dowolnych kształtów, co znacznie zwiększa pole do popisu dla projektantów. Niezależnie od tego, jaki kształt sobie wymarzymy, możemy go mieć właśnie dzięki aluminium.
  • Bogata kolorystyka – Możliwość malowania aluminiowej powierzchni metodą proszkową pozwala także na dobór dowolnej gamy kolorystycznej dla poszczególnych elementów całej budowli.
  • Ekonomiczność – Aluminium to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wykazujący wysokie właściwości termoizolacyjne materiał stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niekontrolowaną utratą ciepła z pomieszczenia.

Aluminiowe okna wybierane przez architektów

Biorąc pod uwagę wskazane wcześniej właściwości materiału, jakim jest aluminium, nie można się dziwić, że architekci coraz chętniej korzystają z tego tworzywa. Aluminiowe okna i drzwi chętnie wykorzystują zarówno w projektach nowych, jak i wiekowych budynków. Okna z aluminium mogą być wyposażone w wąskie lub bardziej okazałe profile. Zależnie od tego, jaki efekt projektanci chcą uzyskać, mogą wybierać w wielu niestandardowych  kształtach, rozmiarach i kolorach. Nowoczesne, lekkie profile aluminiowe pozwalają na zwiększenie powierzchni przeszklonej całego okna. W połączeniu z ciekawą kolorystyką tworzą niebanalny akcent na elewacji. 

Okna aluminiowe w budynkach komercyjnych

W architekturze wielkopowierzchniowa, takiej jak biurowce, centra handlowe, czy budynki użyteczności publicznej ogromną popularnością cieszą się ściany osłonowe, których zadaniem jest rozświetlenie wielkopowierzchniowego pomieszczenia i, co oczywiste, nadanie mu ciekawego stylistycznego rysu.

Aluminium, a ekonomia

Oczywiście termoizolacyjne właściwości materiału nie pozostawiają tu nikogo obojętnym — dzięki nim utrzymujemy ciepło w naszym domu nawet w najchłodniejsze dni. Ekonomia zawsze jest w modzie, dlatego jeżeli w  sezonie grzewczym nie chcesz przepłacać za ogrzewanie — wybierz nowoczesne okna aluminiowe

Zobacz również