Duże, efektowne przeszklenia są jednym z podstawowych elementów nowoczesnej architektury. Ogromne okna, witryny, a nawet tafle kryjące całe elewacje – to wszystko wymaga mocnej, trwałej i stabilnej oprawy, którą może dać wyłącznie stolarka aluminiowa.
Stolarka aluminiowa pasująca do każdej wizji
Śmiałe rozwiązania stylistyczne, dominujące w nowoczesnej architekturze, wymagają wyjątkowych materiałów. Jednym z nich jest aluminium, z którego wykonuje się ramy okien o ponadstandardowych wymiarach i nietypowych kształtach. Zaletą tego metalu jest łatwość formowania, a także stabilność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne, energooszczędność, możliwość malowania na dowolny kolor wybrany przez architekta lub inwestora. Stolarka aluminiowa może być więc stosowana w nawet najbardziej wyszukanych projektach z imponującymi przeszkleniami. Dlatego tak chętnie po to rozwiązanie sięgają projektanci nowoczesnych budynków mieszkalnych i komercyjnych.
Okna z aluminium w Twoim domu
We współczesnym budownictwie mieszkaniowym, zarówno jedno-, jak też wielorodzinnym, stosuje się coraz większe przeszklenia. Są one obecne przede wszystkim w prostych bryłach typowo modernistycznych, gdzie szklane tafle zajmują znaczną część elewacji, zapewniając nowoczesny wygląd i wspaniałe nasłonecznienie przestrzeni wewnątrz. To minimalizm w najlepszym wydaniu. Okazałe okna z aluminium montuje się też między innymi w domach typu „nowoczesna stodoła”, które w ostatnich latach stały niezwykle modne w Polsce. Stolarka aluminiowa wypełnia w nich często całą powierzchnię ścian szczytowych, zarówno na parterze, jak też na wyższej kondygnacji, ukosem dochodząc niemal pod sam dach. Okna takie stanowią przepiękną oprawę i nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru, pełnego światła i lekkości.
Okna aluminiowe w drapaczach chmur
Już na początku XX wieku świat architektury przesiąknięty był wizją „szklanych domów”, jednak dopiero po II wojnie światowej rozwój technologii pozwolił na wykorzystanie szkła w budownictwie praktycznie bez jakichkolwiek ograniczeń. Przełomem było upowszechnienie w latach pięćdziesiątych tak zwanych ścian osłonowych, czyli ogromnych tafli ujętych w stalowe lub aluminiowe ramy. W kolejnych dekadach tego typu konstrukcje stały się swego rodzaju standardem, w szczególności w budownictwie komercyjnym. Efektowny wygląd, wytrzymałość, łatwość i szybkość montażu – to wszystko sprawiło, że ściany osłonowe zaczęły zdobić elewacje na całym świecie, od Nowego Jorku po Tokio.
Stolarka aluminiowa w biurze i sklepie
Okna aluminiowe powszechnie stosuje się dziś w niezliczonej ilości obiektów biurowych, zarówno tych najbardziej imponujących, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt pięter, jak też projektowanych w mniejszej skali. Ogromne i efektowne przeszklenia ujęte w cienkie stalowe profile są jednym z symboli i wyznaczników prestiżu firm działających w tych przestrzeniach. Okna z aluminium stanowią też chętnie wybierane rozwiązanie w budynkach innego typu. Są montowane między innymi na elewacjach galerii handlowych i na frontach mniejszych sklepów, jako okna wystawowe. Stosuje się je także przy budowie różnego typu obiektów użyteczności publicznej – muzeów, urzędów a nawet stadionów. Wykorzystując aluminium, twórcy nowoczesnej architektury stają się wolni od ograniczeń, które niosą za sobą inne materiały, takie jak PCV czy drewno. Dzięki temu możliwe jest projektowanie, którego granice wyznacza jedynie własna wyobraźnia – w dowolnym stylu, formie i skali.