reynaers aluminium profal

Wademekum budowy biurowca — etapy i koszt

Spis treści

Planujesz inwestycję na rynku nieruchomości? Szukasz informacji na temat budowy biurowca i zastanawiasz się nad kosztami? Chcesz wiedzieć, co należy uwzględnić już na samym wstępie, aby później nie rozczarować się upadłością finansową? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak z sukcesem wybudować biurowiec bez zbędnych strat finansowych!

Budowlany krok po kroku, czyli jak wybudować biurowiec?

Budowa biurowca ma swoje prawa i przebiega w inny sposób niż domy jednorodzinne, magazyny lub hale użytkowe. Niezbędne są inne dokumenty, a także może okazać się konieczne zastosowanie innych materiałów i technik, niż te, które stosowane są powszechnie. O tym jak przebiega budowa biurowca, dowiedz się z niniejszego artykułu.

Co wziąć pod uwagę budując obiekty biurowe?

Biurowiec jest charakterystycznym budynkiem, kojarzącym się z tzw. ścianami z okien. Jego budowa generuje konieczność zastosowania innych metod niż te, którymi prowadzone są prace nad budynkami przemysłowymi, jak i mieszkalnymi. Konieczne jest zapoznanie się z prawnymi wymogami obowiązującymi na rynku nieruchomości.

Przede wszystkim, tutaj podstawą jest spełnienie określonych warunków odnośnie rozplanowania oświetlenia i dróg ewakuacyjnych. Co więcej, prawidłowe rozplanowanie przestrzeni w tym przypadku jest szczególnie istotne, ponieważ biurowiec jest miejscem typowo użytkowym, przez co powinien zapewniać wygodę jego użytkownikom.

Należy zwrócić uwagę na estetykę wnętrz. Wbrew pozorom to właśnie aranżacja pomieszczeń może w konkretny sposób wpłynąć na losy i przebieg przyszłych konferencji i spotkań biznesowych. Warto jednak mieć na uwadze, że biurowiec to nie tylko sam budynek z open spacem, ale także przestrzeń dookoła niego.

Jakie czynności przewiduje harmonogram budowy biurowca?

Tak skomplikowane budynki jak biurowce, nie mogą być łatwym przedsięwzięciem. Ich budowa to nie tylko sama praca budowana sensu stricto, ale przede wszystkim żmudne przygotowywanie i kompletowanie dokumentacji, w tym stosownych pozwoleń.

W pierwszym etapie uzyskuje się pozwolenie na budowę łącznie z projektami architektonicznymi, technicznymi oraz planem zagospodarowania działki. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do przeprowadzenia prac ziemnych, a także fundamentowych.

Budynki biurowe mogą stanąć dzięki technologii murowanej, konstrukcji stalowej lub żelbetonowej, albo na podstawie drewnianego prefabrykowanego szkieletu. Kolejnym krokiem jest położenie wewnętrznych i zewnętrznych instalacji, a tuż przed końcem projektuje się przestrzeń dookoła budynku. Budowa biurowca kończy się w momencie uzyskania pozwolenia umożliwiającego jego użytkowanie.

Ile kosztuje budowa biurowca?

Koszt budowy biurowca determinuje się już na samym początku, podczas doboru odpowiedniej lokalizacji oraz kupna określonej działki, na której w przyszłości stanie budynek. Cena hektara ziemi będzie zależna tutaj od miasta — inne ceny będą w stolicy, inne w Kielcach, a jeszcze inne w Łodzi. Co więcej, bardzo ważne jest także samo umiejscowienie działki. Miejsca bliżej centrum miasta są droższe od tych położonych na obrzeżach.

Zastanawiając się nad pytaniem, ile kosztuje budowa biurowca, warto oszacować koszt wybudowania pojedynczego metra kwadratowego budynku. Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę, jest sam standard projektu. Duży nacisk kładziony jest na nowoczesne wykończenie wnętrz, zastosowanie samowystarczalnych energetycznie rozwiązań, techniki informatyczne, a także proekologię. W ten sposób jest większa szansa na przyciągnięcie najemców.

Kolejny aspekt, jaki należy uwzględnić, to aktualnie panujące tendencje inflacyjne. Niestety jest to czynnik dość nieprzewidywalny. Z tego powodu tak często mówi się o tym, że koszt budowy biurowca może być przybliżony dopiero pod koniec inwestycji, kiedy zostanie on oddany do użytku. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z projektu budynku biurowego z kosztorysem, który tworzony jest przez fachowców.

Nie ma wątpliwości, że budowa biurowca jest przedsięwzięciem, trwającym kilka lat na ogromną skalę. To od współpracy architekta, inwestora i urzędników zależy finalny sukces inwestycji. Konieczne jest sprawne skompletowanie niezbędnych dokumentów i opracowanie planu budowy. Mimo iż początkowo koszty są ogromne, dobrze przygotowany inwestor z pewnością po czasie dostrzeże zyski.

Zobacz również