Wentylacja w oknach aluminiowych zapewnia cyrkulację powietrza w domu, pozwalając utrzymać prawidłową wilgotność powietrza i korzystny mikroklimat, zapobiegając akumulacji pary wodnej i powstawaniu grzyba.
Czy okna aluminiowe powinny mieć nawiewniki?
Dom nie może być klatką, do której nie dociera świeże powietrze. Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, w każdym budynku, zarówno istniejącym, jak też nowobudowanym, musi być zapewniona wentylacja zamkniętych pomieszczeń. Współczesne okna aluminiowe, ale też wykonane z PCV czy drewna, są bardzo szczelne. Dlatego powinny zostać wyposażone w tak zwane nawiewniki, czyli działające samoistnie systemy umożliwiające wymianę powietrza. Wymóg ten dotyczy wszystkich obiektów, które są termoizolowane i posiadają tak zwaną wentylację grawitacyjną lub wywiewną (powietrze uchodzi pionowymi kanałami przez komin w dachu, samodzielnie bądź zasysane przez wentylator). Natomiast nie jest wymagane, a wręcz jest przeciwwskazane montowanie nawiewników w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacja). W takiej sytuacji należy dążyć do utrzymania maksymalnej szczelności okien.
Jakie właściwości mają okna aluminiowe z wentylacją?
Nawiewniki montuje się w oknach każdego typu. W drewnianych i plastikowych można to uczynić w dowolnym momencie, także gdy okna są już osadzone – wymaga to nawiercenia w nich specjalnych otworów, którymi powietrze będzie się przedostawać z zewnątrz przez tak zwaną czerpnię, do wewnętrznych regulatorów. W przypadku profili aluminiowych sytuacja wygląda nieco inaczej – stosowne otwory należy przygotować już na etapie produkcji okna (później jest to wprawdzie możliwe, ale trudne do wykonania w praktyce). Można też zastosować specjalnie profile wentylacyjne, które wykazują się bardzo dużą wydajnością, a jednocześnie sprawiają, że mechanizm napowietrzający jest praktycznie niewidoczny i nie wpływa ujemnie na estetykę okien. Wspomnieć też należy, że okiennice aluminiowe, często stanowiące uzupełnienie stolarki, choć odcinają dopływ światła, nie zaburzają wentylacji wnętrz.
Jakie właściwości mają okna aluminiowe z wentylacją? Czy przepływ powietrza przez nawiewniki nie prowadzi do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń? Nie. Stosowane systemy pozwalają utrzymać wystarczającą cyrkulację i prawidłową wilgotność bez istotnych strat ciepła. Jest to rozwiązanie dalece bardziej efektywne, niż rozszczelnienie okien (nie zapewnia dużego przepływu powietrza, ale powoduje duże wychłodzenie), czy też częste wietrzenie wnętrz w sezonie jesienno-zimowym.
Czy okna aluminiowe są ekologiczne?
Klienci często pytają, czy okna aluminiowe są ekologiczne? Tak. Po pierwsze, zapewniają one doskonałe parametry energooszczędności. Zimą, skutecznie zapobiegają stratom ciepła i ograniczają zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu. Latem zaś pozwalają utrzymać we wnętrzach temperaturę przyjazną człowiekowi, dzięki czemu rzadziej zachodzi konieczność używania klimatyzacji czy różnego typu wentylatorów. Po drugie, ze względu na niską gęstość, dużą wytrzymałość i łatwość formowania, aluminium pozwala wytwarzać profile o niewielkiej grubości. Dzięki temu do wyprodukowania okna zużywana jest mniejsza ilość materiału, niż w przypadku PCV czy drewna. Po trzecie, stale wprowadzane są innowacje technologiczne, które pozwalają do minimum ograniczyć oddziaływanie aluminium na otoczenie – współczesne normy dotyczące produktów używanych w budownictwie są tak wyśrubowane, że okna wykonane z tego materiału są w pełni bezpieczne dla domowników. Po czwarte wreszcie aluminium jest surowcem dobrze poddającym się recyklingowi, jeśli więc kiedyś okna zostaną zdemontowane, metal, z którego są wykonane, może zostać wykorzystany ponownie.