reynaers aluminium profal

Zabezpieczenie okien na jesień i zimę

Spis treści

Nadchodzi okres jesienno-zimowy, a wraz z nim pojawią się chłodne poranki, porywisty wiatr oraz spore różnice temperatur. Takie warunki negatywnie wpływają na stan okien. Jeżeli pomimo ich zamknięcia, nad ranem budzi Cię zimny powiew, a po deszczu wewnątrz domu znajdujesz ślady wilgoci — to czas działać.

O sezonowym sprawdzeniu stolarki okiennej niestety zdarza nam się zapomnieć. A to przecież jej stan techniczny w dużej mierze chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wraz z nadejściem jesieni warto pomyśleć o nadchodzącej zimie. A wszystko po to, by wiosną nie liczyć strat spowodowanych przez niesprawne lub uszkodzone okna.

Zacznij od umycia okien

Jesienny serwis okien zacznij od ich starannego umycia. Nie tylko zwiększy to ilość światła w pomieszczeniu, ale pozwoli też łatwiej zauważyć ewentualne pęknięcia, rysy i niedoskonałości, które dotychczas skrywały się pod warstwą nieczystości. Pamiętaj, że niewłaściwe mycie profili z aluminium lub PVC może prowadzić do powstawania wad na ich powłoce, a nawet uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji. Dlatego sposoby na lśniące okna naszych babć, nie zawsze będą dobre. Powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, a na pewno już nie wykorzystujmy do czyszczenia mocno kwaśnych preparatów czy płynów na bazie rozpuszczalników. One prawie na pewno uszkodzą powłokę aluminiowego profilu.

Wyreguluj okucia

Po dokładnym myciu należy wykonać przegląd okien oraz weryfikację ich stanu technicznego. Wyraźne ślady zużycia, uszkodzone mechanizmy i obluzowane elementy lepiej zlecić do regulacji lub wymiany przez fachowca. Z dużą uwagą powinniśmy potraktować też okucia. Są one jednymi z ważniejszych elementów okien i wpływają na ich funkcjonalność, decydują o szczelności oraz komforcie termicznym. Mocno zużyte elementy należy wymienić, a pozostałe wystarczy wyregulować. Raz w roku warto również przesmarować mechanizmy wazeliną techniczną lub smarem silikonowym. Pozwoli to ochronić mechanizmy przed szybkim zużyciem i przedwczesną korozją.

Zadbaj o uszczelnienie okien

Dopełnieniem prac technicznych jest sprawdzenie szczelności okien. Za nią odpowiadają gumowe uszczelki. By należycie pełniły swoją funkcję, muszą zachować odpowiednią elastyczność, a po odkształceniu powinny szybko powrócić do pierwotnego kształtu. Te, które są popękane, wykruszone lub zgniecione należy wymienić. Jeśli nic się z nimi nie dzieje, wystarczy tylko nasmarować je wazeliną techniczną.

Pamiętaj, że przed załamaniem pogody warto sprawdzić stan okien, by uchronić swoje domostwo przed uciążliwymi przewiewami oraz kosztownymi utratami ciepła. Nawet jeśli poświęcimy na prace wolną sobotę, pamiętajmy, że na a kilka zimowych miesięcy zyskujemy komfort życia bez przeciągów i oszczędzamy energię niezbędną do ogrzania domu.

Zobacz również